FlyerTalk Forums - View Single Post - Finnair Plus to go spend-based and Avios [Implemented 9 march 2024]
Old Aug 19, 2023 | 5:10 am
  #211  
Jorma
All eyes on you!
15 Years on Site
 
Join Date: Oct 2006
Location: Keskellä metsää
Programs: Onko teillä S-etukorttia?
Posts: 1,410
Ilta-Sanomat published story 15 minutes ago with some comments from SVP Communications.
Sorry only in Finnish.

LENTOYHTIÖ Finnairin ilmoitus muuttaa kanta-asiakas.ohjelmaansa on aiheuttanut vilkasta keskustelua sosiaalisessa mediassa.

Finnair kertoi tällä viikolla, että se muuttaa kanta-asiakas.ohjelmansa käytettyyn raha.määrään perustuvaksi. Samalla Finnair siirtyy muun muassa British Airwaysin ja Iberian käyttämään Avios-kanta-asiakasvaluuttaan.

Kanta-asiakasvaluuttaa kertyy ensi vuoden alusta lähtien Finnairilta ostettujen lentojen ja lisäpalveluiden yhteissumman perusteella.

Aiemmin Finnairin Plus-järjestelmässä on otettu huomioon myös ostettujen lentojen määrä, joka on vaikuttanut eri jäsentasojen saavuttamiseen.

Plus-jäseniä on nykyisin yli neljä miljoonaa.

Suuri osa asiakkaiden kommenteista koskee sitä, että lentojen määrä ei vaikuta enää jäsentasoihin ja sitä, ettei uuden kanta-asiakasvaluutan kerryttämisestä ole vielä tarkkaa tietoa.

– Lojaalisuus Finnairia kohtaan vähenee, kun lentojen määrällä ei ole merkitystä kanta-asiakkaan etuihin. Jos 30–50 Euroopan sisäistä economy-lentoa vuodessa ei tuo mitään etua, on helppo siirtyä käyttämään muita yhtiöitä, eräs kommentoi Finnairin Facebook-sivustolla.

FINNAIRIN viestintäjohtajan Päivyt Tallqvistin mukaan saadun palautteen määrä ei ole ollut yllätys.

– Itse asiassa meille on tullut palautetta yllättävän vähän. Jonkun verran on ollut kommentointia sosiaalisessa mediassa, mutta mitään massiivista palautevyöryä ei asiakaspalveluun ole tullut, Tallqvist sanoo.

Hänen mukaansa jäsentasot selviävät myöhemmin.

– Emme ole vielä kertoneet jäsentasojen rajoja, mutta niistä viestitetään hyvissä ajoin, kun muutos astuu voimaan.

Tallqvistin mukaan uusi kanta-asiakasvaluutta toimii samaan tapaan kuin esimerkiksi tavaratalojen ja ruoka-kauppojen kanta-asiakasohjelmat.

– Käytetty rahamäärä on aika yleinen peruste vähittäiskaupan kanta-asiakasohjelmissa. Tämä on se suunta, johon lentoyhtiöidenkin kanta-asiakkuusohjelmat ovat menossa.

FINNAIR on osa Oneworld-allianssia, johon kuuluu useita lentoyhtiötä, kuten American Airlines ja British Airways, joilla lentäminen on myös kerryttänyt Finnair Plus -pisteitä. Näitä ovat palkintopisteet ja tasopisteet.

Palkintopisteitä on kertynyt myös eri yhteistyökumppanien, kuten autovuokraamojen palveluista ja niillä on saanut esimerkiksi hotelliyöpymisiä.

Vain lennoista kertyvät tasopisteet ovat nostaneet jäsentasoa ja tuoneet mukanaan erilaisia etuja, kuten korkeammilla jäsentasoilla matkustusluokan korotuksen taikka ilmaiset lisämatkatavarat. Finnairin jäsentasoista alhaisin on Basic-taso ja korkein harvinainen Platinum Lumo.

Nyt siis Avios-pisteiden määrään ja tasokorotuksiin vaikuttaa siis vain Finnairin ja kumppaneiden palveluihin käytetty rahamäärä. Vuodenvaihteen jälkeen Plus-pisteet vaihdetaan Avios-pisteiksi suhteessa kolme kahteen.

– Pisteiden ostovoima säilyy uudistuksessa samana kuin ennenkin. Tämä tuo myös mahdollisuuksia käyttää pisteitä useampiin tarkoituksiin, koska Avios on kansainvälinen verkosto, Tallqvist sanoo.

Hän myöntää, että negatiivista palautetta on tullut siitä, ettei lentojen määrä vaikuta enää tasokorotuksiin.

– Siitä on tullut jonkin verran palautetta, Tallqvist sanoo.

– On totta, että jotkut asiakkaat ovat olleet tyytymättömiä siihen, että tasokorotukset perustuvat jatkossa vain rahamäärään. Mutta jotkut asiakkaat ovat toisaalta olleet tähän erittäin tyytyväisiä.

TALLQVISTIN mukaan uudistuksen mukana tulee joitakin uusia etuja. Kaikki Finnair Plus -jäsenet saavat käyttää maksutta internetyhteyttä viestien lähettämiseen Euroopan-lennoilla.

– Myös palkintolentojen saatavuutta lisätään ja loungemme Helsinki-Vantaalla siirtyy tämän vuoden aikana uusiin suurempiin tiloihin, Tallqvist sanoo.

Edellisen kerran Finnairin uudistuksista käytiin keskustelua kesäkuussa, kun yhtiö tiukensi matkustamon käsimatkatavaroihin liittyviä sääntöjään.

Edullisin lipputyyppi Euroopan sisäisillä matkoilla sisältää enää vain pienen, istuimen alle mahtuva käsimatkatavaran, jonka paino saa olla kahdeksan kiloa.
Bolding is mine.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009794348.html Link if you want to give clicks to IS.
Jorma is offline